neljapäev, 27. juuli 2017

Piirissaarel

12. juuli oli üks ütlemata tore päev. Sain esimest korda elus sõita lodjaga, esimest korda käisin Peipsi Festivalil ja teist korda Piirissaarel. See esimene Piirissaarel käik jääb juba aastate taha ja ega ma siis saarel ringi käia ei saanudki. Tookord oli tegu kurvema sündmusega, saatsime oma kolleegi viimsele teele vanausuliste palvemajast. Nüüdseks on palvemaja kahjuks maha põlenud.

Meie seekordne reis algas lodi Jõmmuga Laaksaare sadamast. Ilm oli vihmane ja saarele sõitsime enamasti trümmis istudes. Piirissaarele jõudes aga sadu peagi lakkas.
Piirissaare pindala on 7,5 km² ja saarel asub kolm küla: Piiri, Saare ja Tooni. Sadam asub Tooni külas. Meil oli plaanis väike ringkäik saarel ja alustasime Piiri külast, kus asub vanausuliste kalmistu ja pood.
Selliseid kastiga rollereid nimetati Muraveideks. Omal ajal olid need põhilised sõiduvahendid saarel.


Pood on üks vähestest kivihoonetest saarel.


Osa meie reisiseltskonnast ehk siis Mooste mõisa Villakoja rahvas.


Elumajad on enamasti puidust, lihtsad, aga üsnagi värvikad.


Igaüks värvib oma majaosa just nii nagu tahab!
Tooni külas asub apostlik-õigeusu Peeter-Pauli kirik, mis praegu seisab tühjana.Piirissaare vallamaja asub ka Tooni külas.Nõmmeliivatee ja kukehari.Saare külas avati aasta tagasi vanausuliste majamuuseum. Muuseumi asutaja Valentina rääkis meile palju huvitavat oma vanaisa maja, selle elanike ja eluolu kohta. Paremas toanurgas on Mark Solntsevi ikoon.


Valentina vana-vanaema rätik, mis on üle saja aasta vanune ja vanausuliste palvehelmed ehk lestovka, mis tehti nahast.

Vanausuliste lauluraamat. Hääle liikumist, kõrgust, meloodia suunda, kõlakarakterit, esitamise rütmi ja isegi vaimuseisundit kirikulaulu esitamisel märgiti eriliste märkidega teksti kohal – znamja’dega. Rohkem infot leiab artiklist Vene hingelaadiga kirikulaul.


Meile pakuti ka samovariga keedetud teed ja sinna juurde kuulsat Piirissaare suhkrut, mida ei tohtinud tee sisse panna, vaid pistsime põske ja rüüpasime teed peale. Seda suhkrut saab muuseumist ka kaasa osta.


Veel pildikesi Piirissaarelt.


Tagasi sadamas. Mandri vahet käib reisiparvlaev Koidula.


Peipsi festivalist ma veel polegi rääkinud. Eks meiegi tulime saarele ju festivali raames. Sellel aastal toimus II Peipsi festival 6.-15.juulini ja lodi Jõmmu peatus iga päev ühes sadamas, kus siis õhtul toimus kultuuriprogramm. Piirissaarel esinesid Lähte naiskoor, Tabivere meesansambel, tsirkuseartistid ja õhtu lõpetas duo Ruslan Trochynskyi ja Paul Neitsov.

Tagasiteel imetlesime trümmi lael lambanahkadel istudes päikeseloojangut ja koju jõudsime läbi udu üsna pimedas. Lõpetuseks veel üks kehvapoolne vastu päikest filmitud video:

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

AITÄH, ET LÄBI ASTUSID! RÕÕM OLEKS LUGEDA, MIS MÕTTED SINUL TEKKISID!