neljapäev, 22. august 2019

Lapisõprade reis Riiga jätkub

Laupäev ehk meie reisi teine päev. Kogunesime Vabaduse platsile, et alustada linnaekskursiooni. Tänu suurepärasele giid Aivale (kes on ema poolt eestlane) tutvusime Riia vanalinnaga. Pean ütlema, et olen ühe linnaekskursiooni Riias teinud kaasa 10 aastat tagasi ja üllatusin kuivõrd erinevad võivad need olla. Heas mõttes. Palju uut ja huvitavat sai jälle teada ja Riia linn selgemaks.

Nüüd oleme selle maja ees, kus Sherlock Holmes elas (venelaste filmis).


Järgevalt gildihoone ja kaupmehe maja kassidega katusel. Olen küll selle loo juba siin blogis kirja pannud, aga olgu siis siinkohal üks teine versioon, tekst pärit SIIT:

"Kui veidi edasi jalutada, võib näha üht ebatavalisemat modernses stiilis hoonet – Kassi maja. Selle projekteeris Friedrich Scheffel, kes oli üks produktiivsemaid oma aja arhitekte. Maja sai nime kahe musta kassi kuju järgi, mida on näha tornide katusel. Legend pajatab, et selle maja omanikku, rikast ja nipsakat Läti kaupmeest Plūmet, ei võetud kaupmeeste liitu vastu. Saksa härraste meelepahaks ehitas ta 1909. aastal oma maja täpselt gildihoone vastu ning paigutas katusele kassikujud ja pööras nad sabaga naabrite poole. Kassid istusid täiesti üheti mõistetavas poosis. Nõukogude ajal tegutses selles hoones teaduste akadeemia. Tollal võeti kassid katuselt maha (seda on näha fotol), kuid maja nimetati ikkagi Kassi majaks. Natuke hiljem naasid kassid taas oma kohale."

See must kass on ka üks Riia sümboleid, mida võib kohata erinevatel suveniiridel.Mustpeade maja ehitati 1334. aastal. Maja hävines 1941. ja taastati 1999. aastal. Mustpeade vennaskonna vapimärgil ilutsev neegri pea aga ka vennaskonna nimi tuleneb mustanahalisest pühakust Pühast Mauritiusest.


Kingituseks Aivale (vasakul) meie Lapivaip 100 raamat.


Vahepeal oli meil vaba aeg söömiseks ja edasi suundusime juba bussiga VEF kultuurikeskusesse. Seal avati lapitöö festival ja sai näha erinevaid näitusi.

1. Läti lapitehnika näitus "Tänasest – tulevikku"
2. Öko kottide rahvusvaheline näitus "Mõtted tulevikust"
3. Näitus Läti koolilaste konkursi töödest "Avanevad pungad"
4. Rahvusvaheline näitus "Riietus ja aksessuaarid", "Saame inspiratsiooni läti kunstnikelt", variatsioonid teemale "Läti etnograafiline särk"
5. Jurmala keskkooli kasvandike (sotsiaalne integratsiooni keskus) mini lapitööde näitus "Tuul"
6. Venemaa quilt-stuudio "Gatšina" (juhendaja Natalja Kosjankovskaja) tekstiilimosaiigi näitus
7. Iisraeli tekstiilikunstnike rühma "Encounter" näitus "Genesis" ("Loomine")

Minul on albumis eraldi välja toodud ja sildistatud Iisraeli tööd, kottidega ei tekkinud samuti raskusi. Ülejäänud on nii nagu nad kaamerasilma ette jäid.VEF kultuurikeskus ise oli väga ilus, suursugune. Avatud 1960. Siin asub ka VEF-i muuseum, mis avati 1969. aastal. 

Õhtupoole kolasime veel laatadel ringi, neid oli päris mitu. Kell 23.00 algas traditsiooniline ilutulestik Daugava jõel. See oli võimas ja ilus! Seda peab ise nägema ja kogema. Siiski üks tagasihoidlik katsetus video näol.


Pühapäeval jäi meil veel pool päeva linnaga tutvumiseks. Meie valisime laevasõidu Daugaval. 


Läti Rahvusraamatukogu - Valguse loss, avati 2014. 


See kõrge ehitis on Läti Teaduste Akadeemia maja. Järgnev tekst SIIT:

"Juba torn ise on vaatamisväärsus omaette: 17 korruseline 108 meetri kõrgune labürintlik hoone turu taga, mis ehitati aastatel 1953-1956 "kingitusena nõukogude töölistelt ja talupoegadelt". Selle 15 esimest korrust võtavad enda alla kabinetid - nii kõrgele saab ka liftiga. Kaks viimast korrust, mis vaateplatvormist katusel (see on 65 meetri kõrgusel) siis veel lahutavad, tuleb mööda treppe ronida. Torni kutsutakse hellitavalt ka Stalini sünnipäevatordiks ja Kremliks."


Ülejäänud aja veetsime veelkord jõeäärsel laadal jalutades ja oligi aeg korterist oma asjad võtta ja bussi peale tõtata. Suur aitäh Sirjele reisi korraldamise eest ja loodetavasti siis järgmisel aastal näeme Suzdalis!

PILDIALBUM ka ikka siia juurde!

2 kommentaari:

  1. See kassi lugu tuleb tuttav ette, endalgi külmkappi kaunistamas kassiga magnet. Meeleolukas reisikirjeldus!

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Jaa, minul on see kass kruusi sees. Seekord sai Riiast toodud juba kolmas kruus, ei saa ikka ilma koju tulla.

      Kustuta

AITÄH, ET LÄBI ASTUSID! RÕÕM OLEKS LUGEDA, MIS MÕTTED SINUL TEKKISID!